Zapraszamy do kontaktu z nami

tel. 22 499 47 86, reklama@er.com.pl

Jesteśmy co miesiąc w ponad 400 punktach Warszawy i okolic

Druk Materiałów Wyborczych - Sprawdź na www.ulotkonosz.pl

Zwrot kosztów remontu mieszkania komunalnegoPYTANIE:  Po śmierci mojej matki zwróciłem się do gminy o zwrot części nakładów i ulepszeń przeprowadzonych w zajmowanym przez nią lokalu. Z dość szerokiego zakresu robót remontowych - wymiana drzwi wejściowych, wymiana płytek ceramicznych, nowe urządzenia wc - uzgodniona z gminą formalnie była tylko wymiana okien.

Czy gmina ma prawo odmówić mi wypłaty części poniesionych kosztów - nawet tylko tych uzgodnionych - jeżeli nie przeprowadziłem postępowania spadkowego? Czy w przypadku przeprowadzenia takiego postępowania mogę otrzymać zwrot całości kosztów na remonty, ponieważ wpłynęły one znacząco na wartość lokalu, a lokal ten będzie teraz przeznaczony do sprzedaży?
Właściciel lokalu zamieszkiwanego przez Pana matkę nie może wypłacić Panu rekompensaty za poniesione nakłady na ten lokal, jeśli nie posługuje się Pan dowodem na bycie spadkobiercą swojej matki.

Jeśli ustawowy porządek dziedziczenia nie został zmieniony przez Pana matkę sporządzeniem testamentu, stał się Pan następcą prawnym zmarłej matki, w chwili jej śmierci, jednak fakt ten wymaga potwierdzenia, aby mógł Pan dochodzić odziedziczonych roszczeń. Takim dowodem jest postanowienie o nabyciu praw do spadku lub sporządzony przez notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. Bez rzeczonych dokumentów właściciel lokalu nie wie, kto w efekcie jest spadkobiercą uprawnionego i ilu jest spadkobierców.
Może Pan domagać się od właściciela lokalu, w którym zamieszkiwała Pana matka, zwrotu wszystkich nakładów, mających wpływ na powiększenie się wartości lokalu.
Zgodnie z art. 6 d ustawy z dnia 21 czerwca 2010 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, najemca może wprowadzać w wynajmowanym lokalu ulepszenia wyłącznie za pisemną zgodą wynajmującego, zawierającą określenie sposobu rozliczenia za wprowadzone zmiany. Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 6e ust. 2 wynajmujący może żądać usunięcia ulepszeń wprowadzonych z naruszeniem ww przepisu jeśli ich usuniecie nie naruszy substancji lokalu lub zachować ulepszenia wypłacając ich stosowną wartość z uwzględnieniem stopnia ich zużycia na dzień opuszczenia lokalu. W związku z takim brzmieniem przepisu, w zależności od wprowadzonych ulepszeń, wynajmujący zdecyduje czy zachowa ulepszenia, czy zażąda ich usunięcia. W przypadku ulepszeń, których nie można usunąć bez naruszania substancji lokalu, można przyjąć, iż zwrot ich wartości się należy, z uwzględnieniem stopnia ich zużycia.
Na odstawie art. 677 kc, roszczenia najemcy (lub jego następcy prawnego), wobec wynajmującego o zwrot nakładów przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Kamila Osica - Prawniczka
Kancelaria Prawna Raguza

www.kancelariaosica.pl

Prev Next

Zwrot kosztów remontu mieszkania komunal…

Zwrot kosztów remontu mieszkania komunalnego

PYTANIE:  Po śmierci mojej matki zwróciłem się do gminy o zwrot części nakładów i ulepszeń przeprowadzonych w zajmowanym przez nią lokalu. Z dość szerokiego zakresu robót remontowych -...

Administrator 06 Lip 2011 Hits:8346 Porady prawne

Read more

Amaksofobia

Amaksofobia

Wielu kierowców jeżdżących po Polskich drogach nie wie, że cierpią na chorobę zwaną Amaksofobią.  Co to jest Amaksofobia? Jest to patologiczny lęk przed jazdą. Ma ona również specyficzne odmiany....

Administrator 28 Lip 2011 Hits:5215 Felietony

Read more

Zwrot bonifikaty w przypadku zbycia loka…

Zwrot bonifikaty w przypadku zbycia lokalu od gminy

Kiedy osoba, która nabyła lokal mieszkalny od gminy (miasta) lub Skarbu Państwa, jest zobowiązana do zwrotu udzielonej jej bonifikaty? Czy istnieją wyłączenia od obowiązku zwrotu bonifikaty?

Administrator 25 Lip 2011 Hits:4686 Porady prawne

Read more

KOMIS U KRYSI - MAGICZNE MIEJSCE

KOMIS U KRYSI - MAGICZNE MIEJSCE

Komis u Krysi - to miejsce magiczne. Jak mówi hasło firmy: “Tu zawsze znajdziesz coś dla siebie lub bliskich”. Jako osoba, która miała okazję to sprawdzić, potwierdzam z całą...

Administrator 11 Sie 2011 Hits:4127 Polecane firmy

Read more

Mieszkania komunalne

Mieszkania komunalne

„Czy istnieje możliwość odwołania się od uchwały zarządu dzielnicy w sprawie niezakwalifikowania mnie na listę osób oczekujących na najem lokalu z zasobów lokalowych miasta?”

Administrator 13 Cze 2011 Hits:3903 Porady prawne

Read more

Gdyby nie Policja prawdopodobnie już bym…

Gdyby nie Policja prawdopodobnie już bym nie żyła…

"...Policjanci i prokuratura wstępnie ustalili, że została uprowadzona, gdy dzień wcześniej szła ulicą i siłą zaciągnięta do mieszkania. Dwóch mężczyzn przez kilkanaście godzin poiło ją alkoholem, biło, cięło...

Administrator 01 Sie 2011 Hits:3719 Kryminalnie

Read more

Szczupli i zdrowi

Szczupli i zdrowi

Czy wiesz, że w 70 % sam wpływasz na swój stan zdrowia? Czy wiesz  jaki wpływ na twoje samopoczucie ma odżywianie?A może borykasz się z odwiecznym problemem zgubienia zbędnych...

Administrator 06 Lip 2011 Hits:3672 Felietony

Read more

---------------------------------------------
---------------------------------------------

Porady prawne

Zwrot bonifikaty w przypadku zbycia lokalu od gminy

Kiedy osoba, która nabyła lokal mieszkalny od gminy (miasta) lub Skarbu Państwa, jest zobowiązana do zwrotu udzielonej jej bonifikaty? Czy istnieją wyłączenia od obowiązku zwrotu bonifikaty?

Więcej …

Polecane Firmy

Wpływ twardości wody na zdrowie człowieka

Tak naprawdę twarda woda w naszych domach to codzienność. Mnóstwo osób skarży się na osad powstający na bateriach, umywalkach, w wannach. Systematyczne pojawianie się kamienia jest powodem częstego używania detergentów i marnowania czasu na doczyszczanie baterii zlewowych. Pomimo energii włożonej w doczyszczanie elementów łazienkowych - efekt błyszczących wylewek można obserwować co najwyżej kilka godzin. Uporczywy kamień wraca.

Jakie są inne problemy związane z twardą wodą? Kamień w czajniku, mdły smak kawy i herbaty, osad na dnie szklanek, awarie zmywarek, pralek, ekspresów do kawy. To tylko przykłady. Problem zanieczyszczonej wody ma wpływ na wszystkie produkty AGD.

Stan zdrowotny również nie pozostaje obojętny w powiązaniu z twardą wodą. Magnez i wapń w pewnym stężeniu są dla nas bardzo pożyteczne, ale bardzo twarda woda może powodować u nas powstawanie kamienicy moczowej.

 

Więcej …

Listy / Felietony

Szkodliwy parking dla Rembertowa zaprojektowali

Rembertów nie ma swojego centrum, choć jest przy Stacji PKP plac ok. 4 ha, prowizorycznie zagospodarowany. Niestety z niejasnych powodów przystąpiono do ograniczania możliwości przyzwoitego zagospodarowania tego placu w przyszłości. Najpierw próbowano w jednej części wolnej przestrzeni postawić dom komunalny.

 

Więcej …